Copy
Mixletter bez obrázků je jako dům bez oken. Nevidíte je? Zkuste tady.                          Je Mixletter nuda? Změňte si preference nebo se odhlašte.
logo-nady

K rukám milovníkům nevšedních šperků a architektury

Přiznávám, že jsem pomalá. Ne že bych byla neefektivní, ale některé věci nechávám uležet. Vracím se k nim znovu a znovu. Prostě to mým projektům svědčí. Ikdyž musím přiznat, že v tom šíleně rychlém světě kolem to může vypadat ... že jsem pomalá a neefektivní. Zdání někdy klame 🤷🏻‍♀️

Ze zákulisí

Navrhování kolekce

Motiv srdce je šperkařsky velmi vděčný. Přesto nepatřil k mým favoritům a téměř se v mé tvorbě nevyskytoval. Z množství šperků, které jsem v průběhu let vytvořila, měly srdcový tvar jen tři náhrdelníky:
Golden Pekoe - autorský drátovaný náhrdelník s filigránovými motivy
Autorský drátovaný náhrdelník s motivy inspirovanými secesní architekturou
Autorský drátovaný náhrdelník v barokním duchu oslavující přírodní nepravidelnosti
Až letos jsem se rozhodla srdcový tvar zařadit naplno. Motiv jsem měla v hlavě už nějakou chvíli. Zkusila jsem s ním tedy poskládat kolekci.

Udělat kolekci je trochu umění. Specifické. Pro menší kolekci obvykle stačí jeden či dva motivy, které různě zkombinujete. A právě v tom je ono kouzlo - některé kombinace vypadají dobře jen na papíře, ale ve skutečnosti už ne. Jiné jsou krajně špatně nositelné (což ne každého zastaví). Tohle je fáze, kdy se opravdu vyplatí popustit uzdu fantazii a rozkreslit co nejvíce možností. Nahlédněte:
zápisník šperkařky - náhled návrhů do kolekce
Když mám rozkreslené varianty pro kolekci, nechávám ji chvíli uležet. Podívám se na návrhy za týden, dva znovu. V novém světle, pod jiným úhlem. Nebo klidně za měsíc. Rozhodně se nevyplácí vrhnout se do toho hned. 

Když pak držím v ruce první kusy z kolekce, začnou mi v hlavě vířit nové možnosti. A v tu chvíli musím důkladně zvážit, zda nový nápad ještě přidat. Vyžaduje to ode mě trochu disciplíny. Vlastně nenechat se snadno rozptýlit. Protože tento cyklus se bude opakovat znovu a znovu a může se snadno stát, že u konce nebudu nikdy.
autorský drátovaný náhrdelník ze stříbra a měsíčních kamenů inspirovaný architekturou
Úplně první srdcová rozetka měla ve středu měsíční kámen. Vyráběla jsem ji pro zákaznici. Z kamene, který byl původně součástí jiného šperku. Paní si přála srdíčko. Jak už to u mě bývá, vloudila se mi do něj troška architektury. Že ji tam nevidíte? Nenechte si ujít příští Mixletter, kde rozkryju, co za touto kolekcí stojí.

Řešení hádanky

Uvnitř

Greyfriars Charteris center exteriér z pera Konishi Gaffney architect, foto Nanny Springer
Proč byla mezi dvě stařičké budovy vložena další? Nabízí se myšlenka, že za nimi je další budova, kterou se tak pokusili majitelé přenést více do popředí. Skutečnost je ale trochu jiná: nový vchod spojuje několik sousedících prostor skotského Greyfriars Charteris centra včetně budovy kostela.
O výstavbu kostela se významnou měrou zasloužil prof. Archibald Charteris. Základní kámen byl pak položen lordem Glenconnerem v roce 1911. Do kostela promítnul svůj rukopis skotský architekt James Bow Dunn (1861 - 1930). V předválečné době a za první války byl významným skotským architektem a značně se podílel na vzhledu Edinburghu.
Své typické věžičky použil i u kostela Charteris Memorial ve čtvrti Pleasance. Kostel byl několikrát přeřazen mezi kongregacemi a přejmenován na Kirk O’Field Church. Poslední mše se zde konala v roce 2013. Po dalším slučování kongregací bylo rozhodnuto o jeho předání moci světské. Zdroje: [1], [2], [3], [4], [5], fotografie: Nanne Springer
Greyfriars Charteris center interiér z pera studia Konishi Gaffney, foto Nanny Springer
V roce 2016 zde vzniklo Greyfriars Charteris Centre. "Od začátku ale spojené prostory kostela a fary trpěly mizerným přístupem skrze několik úrovní", popisují neblahý stav centra architekté ze studia Konishi Gaffney.
Přestavba byla velmi důkladná. Během dvou let prací se interiér silně zmodernizoval a rozdělil tak, aby vyhovoval potřebám všech skupin komunitního centra. Interiér byl zaplněn hřejivými světlými tóny dřeva, přičemž původní charakter budovy zůstal patrný i uvnitř.  
Greyfriars Charteris center interiér z pera studia Konishi Gaffney, foto Nanny Springer
Škoda jen, že při přestavbě byla změněna také krásná vysoká neogotická okna (původní foto zde). Architekté se je rozhodli rozdějit a osadit okny rámovanými. Budiž jim připsáno k dobru, že důvodem byla mimo jiné jejich výměna za energeticky efektivnější dvouskla. Přestavba byla vybrána jako jeden ze 32 finalistů britské Wood award za rok 2022

Z dílny

Varianty

Kolekci se srdcovými rozetkami pomalu dokončuji. Pro náhrdelník jsem vybrala modré tóny. Váhám ale, jestli k bledě modrým akvamarínům a amazonitům nepřidat i tmavší, výraznější kameny. Třeba neonové apatity. Seskládala jsem obě varianty kolem přívěsku. Pomůžete mi vybrat? 
z práce na náhrdelníku
Pravá nebo levá verze? Hlasujte kliknutím:
Pravá
Levá
foto z přednášky o Iránu - Kuba Venglář - zahorami.cz
Nahlednutí do vzdálených krajů
Na nenáročný výlet do dalekých krajů můžete vyrazit na přednáškách Kuby Vengláře. Procestoval kus světa a nabídka jeho přednášek s doprovodnými fotografiemi je široká. Objíždí s nimi celou republiku, nikdo nezůstane zkrátka. Stačí si jen vybrat. Nebo zkuste jeho cestovatelský newsletter plný zajímavostí i rad na cesty.   

Kdo byl

James Bow Dunn

Předně: "Byl to silný muž a díky jeho upřímnému přesvědčení bylo vždy jasné, na čí straně stojí." napsal o něm jiný skotský architekt, John Keppie. Měl taky smysl pro humor, soudě podle pseudonymů, které používal v soutěžích. V architektonické soutěži o budovu veřejné knihovny v Edinburghu vystupoval jako "Triumfální demokracie", v soutěži na knihovnu společnosti advokátů při nejvyšším soudu Skotska pak jako "Moudrost, zdraví a krása". [zdroj]
detail budovy knihovny společenství právníků při nejvyšším soudu Skotska, Stephencdickson, 2014
Foto: detail budovy knihovny společenství právníků při nejvyšším soudu Skotska, Stephencdickson, 2014

Zemřel velmi náhle v roce 1930 na komplikace po plánované operaci. Přesto se stihl podílet jen v Edinburghu na více než stovce budov a mnoha dalších jinde ve Skotsku a Anglii. Rád pracoval sám nebo v menších týmech. Řízení velké kanceláře ho nelákalo, ikdyž potenciál v něm byl. K jeho rukopisu patří výstavní styl s odrazem novogotiky a ozdobné prvky na střechách a věžičkách. 

Hádanka

Ornament

Představte si dům. Před sebou máte dřevěný povrch s důmyslnou kresbou. Na co se díváte? Napište mi svůj tip!
hádanka
Objednejte si šperk na zakázku!
Otevírám příjem objednávek. Moje kapacita je omezená - neváhejte dlouho. Zvláště pokud byste chtěli mít šperk hotový v nějakém konkrétním termínu. Zadávání zakázky se vůbec nemusíte bát: Spolu si projdeme všechny detaily a než se pustím do výroby, odsouhlasíte mi návrh šperku. Návrhů kreslím vždy několik, většinou tři. Pokud si nevyberete, naslouchám Vašim dalším podnětům a připravím nové nákresy. Někdy jsou potřeba i 4 kola, než se zákazníkem vyladíme výslednou podobu šperku. Je-li to možné, posílám s nákresy i cenovou nabídku. Dokud není návrh odsouhlasený, je pro Vás vše nezávazné. Pište mi na zakazky @ nady.cz.
Autorský drátovaný náhrdelník inspirovaný secesní architekturou
Prozářený zářijový mixletter pro Vás sepsala
Vendula alias Nady

P.S.: Prošvihli jste minule video? Najdete ho tady.
Sdílet Sdílet
Přeposlat Přeposlat
Připíchnout Připíchnout
Nady objektivem Moniky Hůlové
Vendula Nady Stillerová
Jsem šperkařka a taky vědkyně. Kreativní myšlení je můj denní chleba. Jestli na něco nedám dopustit, je to volná pracovní doba. Na procházce venku funguje můj mozek úplně jinak. Často při chůzi vyřeším nejeden zádrhel, ať už v experimentech nebo v konstrukcích šperků.

V mých špercích je mnoho inspirace z architektury. O tom, kde se vzala, píšu tento newsletter. 

Šperky inspirované architekturou
www.nady.cz
Sgraffiti
Vitrážky
Volutika
Portals
© 2022 Nady, Všechna práva vyhrazena.


Můžete změnit své preference nebo se odhlásit z listu.

Email Marketing Powered by Mailchimp