Copy

“EXTREME” ROBOTİK & LAPAROSKOPİK 2019 

İSTANBUL

Günümüzde ürolojik cerrahi tedavilerin bazılarında standart tedavi olan, diğer büyük bir bölümünde de hızla standart tedavi olma konumuna doğru gelişen robotik (robot-yardımlı-laparoskopik) ve konvansiyonel laparoskopik tekniklerin uygulanması da pratiğimizde giderek artmaktadır. Yüksek çözünürlüklü kaliteli göreselliğe dayanan bu tekniklerin, bu görüntü özelliği de hem dökümantasyonda, hem de eğitimde bizler için önemli rol oynamaktadır.

2015 yılında hayata geçirdiğimiz “Extreme” Robotik ve Laparoskopik canlı cerrahi toplantılarının beşincisini 5-6 Nisan 2019 tarihlerinde İstanbul’da yaklaşık 110 yerli ve yabancı katılımcı ile başarılı şekilde gerçekleştirdik. Konusunda uzman olan değerli hocalarımızın verdikleri sabah konferanslarının ardından tüm gün boyunca interaktif şekilde devam eden canlı ameliyatlar katılımcılar tarafından yüksek ilgi ile takip edildi. 

5 Nisan 2019 1. Gün

Toplantının başlangıç günündeki sabah konferansında,

Prof. Dr. Christian Wagner (Alman Robotik Cerrahi Eğitim Program Başkanı) Almanya Robotik Cerrahi eğitim programı temelleri ve geleceği konusunda çok önemli bilgileri bizlerle paylaştı.

Prof. Dr. Öner Şanlı’nın, 80 yaş ve üzerindeki mesane kanseri olgularındaki tedavi yaklaşımlarının rasyoneli ve sonuçlarını içeren konferansı oldukça ilgi uyandırdı.

 

İlk günün cerrahi programında, Prof. Dr. Tibet Erdoğru, 55 yaşındaki erkek hastaya (kT2 ürotelyal mesane kanseri + sağ üreter taşı 2 cm), yaklaşık 5.5 saatlik konsol süresi ile, robotik bilateral sinir koruyucu sistoprostatektomi ve genişletilmiş pelvik lenfadenektomi sonrasında sağ iliak çaprazdaki 2×1 cm boyutundaki kalkül üreterotomi ile alınıp üreter reparasyonu ardından, ileumdan çıkartılan 60 cm segmentten hazırlanan modifiye U tipinde ortotopik kontinan diversiyonu gerçekleştirildi. Başından sonuna kadar ilgi ile her adımı izlenen vaka sırasında salondan alınan tüm sorular ve katkılarla toplantının ilk robotik cerrahi oldukça interaktif şekilde gerçekleştirilmiş oldu.


İkinci olgu sağ böbrek tümörü ve BPH tanısı almış 81 yaşındaki hastada, Prof. Dr. Öner Şanlı tarafından gerçekleştirilen laparoskopik transperitoneal sağ nefron-koruyucu tümör eksizyonu ve Prof. Dr. Rahmi Onur tarafından gerçekleştirilen TURP idi. Özellikle perinefritik yoğun toksik yağ dokusu ile tümör diseksiyonu açısından oldukça zorlu bir vakada parsiyel nefrektomi başarılı şekilde gerçekleştirilmiş oldu.

Bu vakanın ardından, Prof. Dr. Mustafa Sofikerim 55 yaşında 3 yıl önce abdominal histerektomi sonrası vezikovajinal fistül gelişmiş ve ardından başarısız vajinal yoldan onarım cerrahisi hikayesi olan hastada mesaneyi açmaksızın, dikkat çekici püf noktaları ile cerrahi başarı oranını %100’e taşıyabilen, laparoskopik transperitoenal vezikovajinal fistül reparasyonunu gerçekleştirdi.

İlk günün son vakası 49 yaşında erkek hastada, Prof. Dr. Christian Wagner tarasından gerçekleştirilen bilateral intrafascial sinir koruyucu robotik radikal prostatektomi idi. Gleason skor değeri 3+3=6 olması nedeniyle gerçekleştirilen intrafascial sinir koruyucu teknik oldukça demonstratif idi. Prof. Wagner, prostatektomi sonrasında prostatı özel olarak kullandığı optik trokardan dışarı alıp sağ ve sol yanları işaretleyerek, tüm organ “frozen section” tekniği ile patolojik incelemeye gönderdi. Üro-Patoloğumuz Doç. Dr. Yeşim Sağlıcan tarafından 30 dakika içinde gerçekleştirilen incelemede sol damar sinir demeti orta hizasında cerrahi sınırda 3 mm.lik bir uzunlukta Gleason Skor 4+3=7 adenokarsinom tespit edilmesi nedeniyle, üretro-vezikal anastomoz gerçekleştirilmiş olmasına rağmen sol damar sinir demeti radikal eksize edildi ve çok demonstratif genişletilmiş pelvik lenfadenektomi  gerçekleştirildi.

 

DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

Uro-hobby
Bu ayki konuğumuz Aydın'dan Dr. Özkan Kılıç Karavan tutkusunu bizlerle paylaştı. Uroposta'da değerli meslektaşlarımızın hobilerini yayınlamaya devam ediyoruz. Bizimle, keyif aldığınız hobileri paylaşmak istiyorsanız bilgi@urolojihekimleri.org adresine resim, video, yazı olarak gönderebilirsiniz. Devamı için LİNK

Kültür Sanat

SİNEMA

TİYATRO

KONSERLER

Sosyal medyada bizi takip edin
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Facebook
Facebook
Özel Sektör Üroloji Hekimleri Derneği olarak sizlere daha fazla hizmet sunmak istiyoruz. Lütfen dernek faaliyetlerimiz konusunda görüş ve önerilerinizi bizlerle paylaşınız
Yayın hayatına Haziran 2017’de başlayan ve her ay Özel Sektör Üroloji Hekimleri Derneği tarafından hazırlanan ÜROPOSTA, siz değerli meslektaşlarımızın ilgi ve beğenisiyle her geçen gün daha çok kişiye ulaşıyor ve daha da kapsamlı hale geliyor. Her ay yüzlerce üroloji uzmanı tarafından okunan ve hiçbir kişi veya grubun tekelinde olmayan ÜROPOSTA yayın ekibi olarak, meslektaşlarımız arasında herhangi bir ayrım yapmaksızın üroloji alanındaki güncel haberleri sizlerle paylaşmayı amaçlıyoruz. Eğer siz de bir üroloji uzmanıysanız ve meslektaşlarınızla paylaşmak istediğiniz bir haber varsa, lütfen bize yazın


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Uroloji Hekimleri Dernegi · Merkez Mahallesi Koca Mansur · Sokak No:71/5 · Istanbul 34000 · Turkey