Ei nĂ€e pilte? Vaata kirja siit! 

JAANUAR 2023 UUDISKIRI

Foto: Andres Teiss

Suurenenud auhinnafondiga Ôpilaste teadustööde riiklik konkurss ootab osalema!


Kutsume Ôpilasi esitama enda uurimis- ja loovtöid 2023. aasta Ôpilaste teadustööde riiklikule konkursile. Parimaid ootab lausa 18 400 euro suurune preemiafond, mitmed eriauhinnad ning vÔimalus esindada Eestit rahvusvahelistel vÔistlustel. Konkursi lÔppvoor toimub 11.-12. aprillil Ôpilaste teadusfestivali raames Eesti Rahva Muuseumis. Lisaks ootame ka 1.-6. klassi teadushuviliste Ôpilaste töid algkooli uurimistööde konkursile, kellest parimad saavad samuti vÔimaluse tutvustada festivalil enda teadusprojekte. MÔlema konkursi tööde esitamise tÀhtaeg on 20. veebruar. Loe Ôpilaste teadustööde riikliku konkursi kohta lÀhemalt meie kodulehelt!
Foto: Leemet Samel

Ketly pakub plastikreostusele leevendust seentega

KĂ”ikidest tekkivatest plastikjÀÀtmetest töödeldakse globaalselt ĂŒmber vaid 9%. Tegemist on tĂ”sise probleemiga, mistĂ”ttu on vaja leida nutikad viise selle lahendamiseks. Õpilasleiutaja Ketly kasutab selleks seeni. Loe lĂ€hemalt, kuidas lahendus töötab ning mil viisil Ketly selleni jĂ”udis.

Foto: erakogu

Tooteinsener Silver leiab vÀÀrt lahendusi


Parksepa alevikust pÀrit Silver avastas enda jaoks peale keskkooli tootearenduse ja -tehnika maailma. TÀna loob ta uudseid lahendusi tööstuses vajaliku protsessitehnika jaoks. Milline on olnud tema teekond inseneerias ning milliseid soovitusi annab ta noortele? Saad lugeda lÀhemalt vÀrskest loost www.inseneeriapuu.ee lehel.
Foto: Vesilind OÜ

"Rakett69" teeb kummarduse Ôpetajatele


Möödunud nĂ€dalal startinud populaarne teadusvĂ”istlus teeb enda 13. hooajal kummarduse Ă”petajatele. VĂ”istlustulle asuvad sel korral 12 noort, keda on ootamas Eesti Teadusagentuuri 15 000 suurune stipendium, lisaks jagatakse vĂ€lja mitmeid eriauhindu. Loe lĂ€hemalt alanud hooajast miks.ee kodulehelt ning vĂ”ta osa ka "Rakett69" fĂ€nnisĂ€rgi konkursist!
Foto: Eesti Teadusagentuur

Haridusteaduslike tööde riiklik konkurss ootab töid 1. veebruarini

Eesti Teadusagentuur kutsub osalema haridusteaduslike tööde riiklikul konkursil, mille preemiafond on 10 500 eurot. Oodatud on tööd kasvatus- ja haridusteaduse laiast valdkonnast. Parimate tööde autoreid tunnustatakse kevadel toimuval haridusteaduste konverentsil. Loe konkursi kohta lÀhemalt meie kodulehelt.

Loe kÔiki meie lugusid siit!

PÔnevat siin ja seal

Foto: Andres Teiss

MĂ€einsener piilub maapĂ”ue sĂŒgavustesse

Kes tagab meie maavarade ohutu, keskkonnasÀÀstlikku ja efektiivse kaevandamise ning töötlemise? Õige vastus on mĂ€einsener! MĂ€endus on kĂ”ige looduskesksem inseneeria valdkond, mis leiab parimad viisid, et teha maapĂ”ueressursid ĂŒhiskonnale kĂ€ttesaadavaks. Kus saab mĂ€einseneriks Ă”ppida ning mida igapĂ€evases töös teeb? Uuri siit!

 Foto: Pixabay

Osale andekuse-teemalisel loovtööde konkursil

TÜ teaduskool on vĂ€lja kuulutanud kolm loovtööde konkursi, millest kutsutakse osa vĂ”tma 1.-12. klassi Ă”pilasi. Konkursiga soovitakse vĂ€lja tuua andekaid noori, nende toetamist ja mĂ€rkamist. Tööde esitamise tĂ€htaeg on 14. mĂ€rtsil ning parimaid ootavad vinged auhinnad. Loe lĂ€hemalt miks.ee kodulehelt!

Foto: Andres Teiss

"Teadusrikas Eesti" annab ĂŒlevaate valminud uurimisprojektidest


Ilmunud on 2021. aasta grandiprojektide kogumik "Teadusrikas Eesti", mille eesmÀrk on nÀidata, kui eriilmelisi ja pÔnevaid teadusuuringuid Eestis tehakse, mis olid uurimistööde eesmÀrgid ning miks on nende tulemused olulised. Tutvu kogumikuga Eesti Teadusagentuuri veebi vahendusel.
 Foto: Eesti Teadusagentuur

Osale koolinoorte konkursil "Koos suudame"

Siseministeerium koostöös Proovikivi algatusega kutsuvad koolinoori mĂ”tlema kogukonna ja laiemalt ĂŒhiskonnaga seotud probleemidele. 6.-12. klassi noortel on vĂ”imalik konkursil osaleda kolmeliikmeliste vĂ”istkondadena. Parimaid ootavad rahalised stipendiumid. 
Loe lÀhemalt siin.

Vaata meie kÔiki uudiseid siit!

Kuu soovitused

Foto: Edu ja Tegu

"Teadlikult tulevikku" jagab edulugusid ettevÔtlusÔppest


Sel nÀdalal toimuv virtuaalne konverents vÔtab luubi alla ettevÔtlusÔppe ning selle edendamise koolides. Tutvustatakse parimaid metoodikaid ja soovitusi jagavad oma ala eksperdid ning teadlased. Kahe pÀeva jooksul esineb lausa 28 eksperti. Loe lÀhemalt ja registreeru siin.
Foto: Tartu loodusmaja

DigikoristusnĂ€dal kutsub vabanema digiprĂŒgist


Tartu loodusmaja kutsub jaanuari viimasel nĂ€dalal ĂŒheskoos ette vĂ”tma enda digiseadmed, et korrastada enda digielu kustutades kogu ebavajalik infomĂŒra. Nii vĂ€hendame meie planeeti mĂ”jutavat CO2 jalajĂ€lge ning teeme heateo loodusele. Loe lĂ€hemalt digikoristusnĂ€dalast ning vĂ”ta osa Ă”pilaste viktoriinist.
Foto: TÜ loodusmuuseum

Viimane vĂ”imalus kĂŒlastada nĂ€itust "Tolmendamise vĂ”lu ja valu"


28. jaanuaril toimub viimane kuraatorituur nÀitusel "Tolmendamise vÔlu ja valu", mida juhib Veljo Runnel. NÀitus keskendub putuktolmendajatele ja nende tÀhtsusele. Lisaks nÀidatakse taimi tolmendavate putukate mitmekesisust ja pÔnevaid kohastumusi. Vaata lÀhemalt siit!
 Foto: TÜ botaanikaaed

"Esmapilgul mÀrkamatu maailm" vaatab loodust luubiga


TÜ botaanikaaia nĂ€itus avab meie silmale mĂ€rkamatu maailma. FotonĂ€itusel saab vaadata makro- ja lĂ€hivĂ”tteid Eesti loodusest ning ĂŒlikooli botaanikaaiast. NĂ€itus koosneb Viljandi Fotoringi loomingust ning ootab kĂŒlastajaid kuni 11. veebruarini botaanikaaia piletiga. Loe lĂ€hemalt meie kodulehelt.

Kuu fakt miks.ee sotsiaalmeedias

❄ #uk teadlaste poolt tehtud uuring nĂ€itab, et kĂŒlm kodu ohustab inimese vaimset tervist, kuna pĂ€rsib meie immuunsĂŒsteemi tööd ning tekitab stressi ning pinget. Samuti vĂ”ib see kaasa tuua olulisi muutusi inimese kĂ€itumises - piiratakse suhtlust vĂ”i ei kutsuta sĂ”pru enam kĂŒlla. Jahe olek suurendab ka vaimset kurnatust.
Allikas: doi.org/10.1016/j.socscimed.2022.115461
👉JĂ€lgi miks.ee instagrami siit! 
miks.ee FB-s miks.ee FB-s
miks.ee IGs miks.ee IGs
ETAG ETAG
miks.ee koduleht miks.ee koduleht
TeaMe+

Miks.ee | e-mail: mare.vahtre@etag.ee | Tel. 730 0335

 Ei soovi enam kirju saada? Saad ennast eemaldada siin.

 


This email was sent to <<E-posti aadress>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Eesti Teadusagentuur · Soola 8 · Tartu 51004 · Estonia

Email Marketing Powered by Mailchimp